• Oren Appel

אושר בעבודה: רשמי ביקור בחברת Menlo Innovations

נכתב על ידי ד"ר יובל צור

הסתכלו בתמונה. זו נראית חברת תוכנה כמו רבות אחרות שכבר ראינו: חלל גדול, צבעוני ומעוצב, קירות זכוכית, אורות ניאון בוהקים, ומחשבים... אבל חברת Menlo Innovations היא חברה מיוחדת במינה. מאחורי הזכוכית מסתתרת מעבדה של אושר ושמחה ששווה להכיר. רוצים לדעת איך זה עובד? בואו נצא לדרך ונתחיל בסיור.


הצטרפתי לסיור וירטואלי בחברת מנלו כבר מספר פעמים במסגרת האקדמיה לאושר ארגוני, שאנו בחברת PLUS מקיימים. סיורים כאלה מתקיימים באופן קבוע, ובימי הקורונה עברו למרחב המקוון (קישור להצטרפות לסיור). בסיור הראשון בו השתתפתי, זכיתי לפגוש את ריץ' (ריצ'ארד) שרידן, הבעלים והמייסד של מנלו. הוא סיפר שעבד שנים רבות בחברות היי-טק, ניהל צוותים ופרויקטים, ותמיד הרגיש שמשהו חסר לו. בצד ההצלחה והעבודה בסביבת ההיי-טק המפנקת, הוא נתקל בניהול גרוע, וחסרו לו עבודת צוות, קשר אנושי, חום ובעיקר היתה חסרה לו שמחה בעבודה. בהמשך הבין שעליו להקים בעצמו את המקום שבו זה יתאפשר, וכך יזם והקים את מנלו מתוך רצון "ליצור צוות שירגיש טוב ביחד". זה היה החזון שהוביל להקמתה של מנלו.


מנלו ממוקמת בצפון מזרח ארה"ב, באזור מסחרי באן-ארבור שבפרברי דטרויט, לא הרחק משיקגו, קליבלנד וגם טורונטו (קנדה). היא הוקמה לפני 20 שנה (ביוני 2001), ע"י ריץ' שרידן ושותפו ג'יימס גובל. זו חברת תוכנה העוסקת בפיתוח אפליקציות עבור הלקוחות, ומערכות תוכנה שמשתלבות במערכות הלקוח. החברה שהעסיקה כ-50 עובדים הצטמצמה מעט בתקופת הקורונה, ובהמשך חזרה לצמוח. מעניין לראות שחברה שחרטה על דגלה את האושר בעבודה, מצליחה לשרוד ולשגשג בתוך העולם העסקי ומהווה דוגמה חיה לכך שזה אפשרי וזה גם כדאי.

ריץ' שרידן הוא קודם כל מהנדס תוכנה ומנהל. החזון שלו לסיים את הסבל בפיתוח התוכנה, וליצור סביבה שבה העבודה תיעשה מתוך קשר ושמחה הוביל אותו בתוך סביבת העבודה העסקית. הוא פרסם שני ספרים בנושא והפך למנטור ומרצה מבוקש. במסגרת חברת מנלו מוצעים גם שרותי הנחיה ולימוד של התחום. במוקד העניין שם ריץ' את ה- Joy, מילה שאין לה תרגום מדויק בעברית... שמחה, הנאה, אולי עבודה מתוך שמחת חיים. איך יוצרים ג'וי בעבודה? בואו נלמד ממנלו.


כמו גן ילדים

המראה הבולט בחברת מנלו הוא של מרחב פתוח, צבעוני, סוער ומבולגן (אנחנו מתבססים על תמונות, וסיור וירטואלי בחברה אליו הצטרפנו מספר פעמים בהנחייתו של ריץ'). בכוונת מכוון - כפי שמתאר ריץ' - אין חדרים במנלו, גם לא למנהלים (למעשה, אין מנהלים...). כולם יושבים ביחד באותו חלל. השולחנות ניידים ומשנים את סידור החדר לפי הצורך. הרעיון המארגן הוא "לשבור את הקירות ולקבל בברכה את ההמולה". אם למישהו יש בעיה ורוצה להתייעץ, הוא פשוט קם וקורא למי שהוא נזקק לעזרתו. כל אחד יכול לצעוק בכל רגע: "היי מנלו!" - ואז כולם יעצרו ויקשיבו לסוגיה שהוא רוצה להעלות.

כלבים וחתולים מתקבלים בברכה במנלו - כן, כן, העובדים מוזמנים להביא אותם לעבודה. גם תינוקות. כל תינוק שנולד לעובדי מנלו, מלידה ועד גיל 7 חודשים מוזמן להצטרף לעבודה עם אימו או אביו (ראו את השלישי מימין בתמונה). הרעיון הוא לאפשר להורים להמשיך לעבוד. זה לא מעון יום. התינוק נשאר עם ההורה במהלך העבודה. מגיל 7 חודשים זה מתחיל להיות לא מתאים לעוללים להסתובב בין הכבלים והמחשבים. נשמע הגיוני? נשמע מחבר.

"רצינו ליצור סביבה שהיא כמו גן ילדים" אומר שרידן. חלל אחד שבו הכל מתרחש, פינות עבודה משתנות לפי הצורך, סביבה צבעונית ושמחה. כולם ביחד. "האמת? זה לא מתאים לכולם" מוסיף שרידן, "אבל דווקא לאנשים מופנמים זוהי סביבה נוחה". זו לא קבוצה גדולה ויש אווירה נוחה ומאפשרת, שנותנת תחושה של ביטחון ומאפשרת לכולם להתבטא.


עבודה בזוגות

כל העבודה במנלו מתבצעת בזוגות. לא שני אנשים ליד שני מחשבים, אלא מחשב אחד לשני אנשים. המשימות והיעדים הם תמיד לזוג ביחד, וכך גם העבודה – מעבירים את העכבר והמקלדת ביניהם.

כשריץ' נשאל האם זה לא פוגע בתפוקה הוא משיב ש... כן, שני אנשים ביחד כותבים ביום פחות שורות קוד מאשר אם היו עובדים כל אחד לבדו. אבל זה לא העיקר, אין מטרה לכתוב הרבה שורות קוד. האתגר המרכזי בתכנות הוא פתרון בעיות, ואת זה שני אנשים ביחד עושים הרבה יותר טוב. בחישוב לטווח ארוך העבודה בזוגות חוסכת זמן – כי איכות התוצר מלכתחילה טובה הרבה יותר. "כשהייתי מנהל בעבר עסקתי בעיקר ב'מקרי חירום' היו ימים בעבודה שזה כל מה שעשיתי" אומר ריץ' "ואילו כאן במנלו אין לנו 'מקרי חירום' כמעט בכלל, זה נדיר מאוד".

חשוב לזכור גם שבצד הגמישות שמעניקה העבודה בזוגות (אפשר לצאת לרגע, לנוח, להתייעץ), הרי שזה מוביל גם למיקוד בעבודה: כשאחד מתעייף השני ממשיך, ואחר כך מתחלפים. הנטייה "לברוח" לפייסבוק, ווטצאפ, אינטרנט נעלמת כשעובדים בזוג... או לפחות קטנה בהרבה. כך שלצד ה"בזבוז" לכאורה יש כאן תועלת רבה לאפקטיביות הארגונית. יותר מכך, זה אולי עיקרון היסוד שממנו נגזרת כל תרבות מנלו והוא שמכניס את הקשר הבינאישי, השמחה והאנרגיה החיובית לעבודה.

הזוגות אינם קבועים. בכל יום חמישי מוחלפים הזוגות, כך שנוצרת היכרות עם אנשים שונים לאורך הזמן. כל זוג מקבל תכנית שבועית המחולקת לפי חצאי ימים, על מה יעבדו בכל השבוע. התכנון השבועי של העבודה בזוגות, מי יעבוד עם מי ו