top of page
  • תמונת הסופר/תOren Appel

אמפתיה היא מיומנות מנהיגיות קריטית להצלחה בימים אלו

אמפתיה הייתה מאז ומעולם מיומנות קריטית עבור מנהלים, אך ניכר כי בתקופה האחרונה היא מקבלת משנה תוקף. שלא נתבלבל, אמפתיה היא הרבה מעבר לגישה רכה, ונחלתם הבלעדית של אנשי בריאות הנפש, אמפתיה היא מיומנות שמניבה תוצאות עסקיות משמעותיות. מנהיגות אפקטיבית דורשת שילוב דק של מגוון מיומנויות כדי ליצור את התנאים למחוברות, אושר וביצועים משופרים, ובתקופה של מתח, מגפה ומהפכה בחיינו ובעבודתנו - אמפתיה מזנקת לראש הרשימה.


אמפתיה תורמת לתוצאות חיוביות

בזמן שאנו עוברים זמנים קשים, נאבקים בשחיקה, נמצאים בבידוד או מתקשים למצוא אושר בעבודה, אמפתיה יכולה להיות תרופה משמעותית ולעורר רגשות חיוביות אצל יחידים וצוותים. מחקר חדש של Catalyst, שנערך בקרב 889 עובדים, מצא כמה השפעות חיוביות משמעותיות לאמפתיה:


חדשנות - כשעובדים דיווחו, שהמנהיגים שלהם היו אמפתיים, 61% מהם דווחו שהם מסוגלים להיות חדשניים יותר - לעומת 13% מהעובדים עם מנהיגים פחות אמפתיים.

מחוברות ארגונית- 76% מהעובדים שחוו אמפתיה מהמנהיגים שלהם דיווחו שהיו מחוברים לעומת 32% מאלו שחוו פחות אמפתיה.

תחלופת עובדים - 57% מהנשים הלבנות ו-62% מהנשים האפרו-אמריקניות אמרו, כי לא סביר שיעזוב את הארגון שלהן, כשהן מרגישות שנסיבות החיים שלהן זוכות לכבוד ולהערכה על ידי הארגונים שלהן. עם זאת, כאשר הן לא הרגישו את הרמה הזו של הערכה או כבוד, רק 14% ו-30% מהנשים הלבנות והנשים האפרו-אמריקניות בהתאמה אמרו שלא סביר שישקלו לעזוב.

הכלה - 50% מהעובדים עם מנהיגים אמפתיים דיווחו שמקום העבודה שלהם היה מכיל, לעומת רק 17% מאלה עם מנהיגות פחות אמפתית.

איזון חיים- העבודה - כאשר עובדים הרגישו שהמנהיגים שלהם אמפתיים יותר, 86% דיווחו שהם מסוגלים לנווט בין דרישות העבודה והחיים שלהם, זאת לעומת 60% מאלה שחוו פחות אמפתיה.

שיתוף פעולה - לפי מחקר שפורסם ב-Evolutionary Biology, כאשר האמפתיה שוקללה בתהליכי קבלת החלטות, היא הגבירה את שיתוף הפעולה ואף גרמה לאנשים להיות יותר אמפתיים. כלומר, אמפתיה טיפחה יותר אמפתיה.

בריאות נפשית - מחקר של Qualtrics מצא כי כאשר מנהיגים נתפסו כאמפתיים יותר, אנשיהם דיווחו על רמות גבוהות יותר של בריאות נפשית.


מנהיגות אמפתית

מנהיגים יכולים להפגין אמפתיה במספר דרכים. ראשית, הם יכולים לשקול מחשבות של מישהו אחר בעזרת אמפתיה קוגניטיבית ("אם הייתי במצב שלו/שלה, מה הייתי חושב עכשיו?"). מנהיגים יכולים גם להתמקד ברגשותיו של אדם באמצעות אמפתיה רגשית ("להיות בעמדה שלו/ה יגרום לי להרגיש ___"). לצד זאת חשוב שמנהיגים יבטאו את דאגותיהם באופן מילולי וישאלו ישירות את האנשים לגבי האתגרים שלהם, ויקשיבו לתגובות שלהם בקשב רב.


מנהיגים לא צריכים להיות מומחים בבריאות הנפש כדי להפגין אמפתיה ולהראות לאנשים שלהם שאכפת להם. מספיק לעשות צ'ק-אין לשלומם של האנשים, לשאול שאלות, ולהיות קשובים לרמזים לגבי מידת השיתוף המתאימה לעובד. מנהיגים יכולים גם להתעדכן במנגנוני התמיכה הנפשית שארגונים מציעים בימים אלו כדי שיוכלו לספק מידע על משאבים נוספים לעזרה.


לצד ההבנה, מנהיגות דורשת גם פעולה, כפי שאומרת האמרה, 'המעשים שלך מדברים בקול כל כך חזק שאני לא מצליח לשמוע מה אתה אומר'. עובדים בוטחים במנהיגים שלהם ומרגישים תחושת מעורבות ומחויבות גדולה יותר כאשר יש התאמה בין מה שהמנהיג אומר ועושה. לכן ההבנה האמפתית למצבו של מישהו אחר צריכה להפוך לפעולה אותנטית שמציע רווחה או הקלה.


בפתחו של שבוע חדש ובעיצומם של ימים עמוסים רגשית, עצרו לרגע, חדד את חיישני הלב והיו רגישים קצת יותר לאנשים סביבכם. כפי שראינו מהמחקר זו מיומנות רלוונטית להצלחה אישית, ניהולית וארגונית, אבל בראש ובראשונה זה הדבר האנושי והנכון לעשות.


342 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page