top of page
  • תמונת הסופר/תOren Appel

להיות באינטימיות עם החיים

עודכן: 19 בספט׳ 2021

בכיפור + סופ"ש האחרון השתתפתי בריטריט (זמן הפסקה, לקיחת צעד אחורה כדי להתבונן על החיים מתוך מודעות) של עמותת תובנה. "שוב אתה הולך לשתיקות שלך?" שאלו אותי החברים, חצי ברצינות וחצי בציניות. אז השבוע אני רוצה להזמין אתכם ואתכן (ואת החברים ה'סקרנים') לטעימה קצרה של חווית המדיטציה, שיכולה (אולי) להסביר למה חוזר שוב אל התרגול ואיך זה קשור לאושר. אהה, ואתם ממש מוזמנים לנסות את זה בבית, אפילו רק לכמה רגעים ביום.


ההזמנה בתרגול מדיטציה היא לפתוח את עצמנו לחוויה האנושית כמו שהיא וכמו שאנחנו ברגע זה. המטרה היא לתרגל את האיכות של איסוף התודעה מהמוני הנתיבים שהיא רגילה ללכת בהם, מגירוי לגירוי, מחוש ולחוש מאוטומט לאוטומט. באמצעות התחושה של הגוף החי, הגוף הזה, הגוף שלנו, ברגע זה אנו מתפתחים את איכות של קרקוע. הגוף מהווה למעשה עוגן ושער שמחזיר אותנו להווה, ומסייע לנו להיאסף אל המרכז, הקיים, הנוכח, המשתנה. אותה יכולת לחזור ולהיות בנוכחות היא מופלאה ומאפשרת עוד איכויות כגון בהירות, שמחה, איזון ושלווה ואושר.


כן, זה הכל. לשבת במרכז של עצמנו ולתת לנשימה של עצמנו להתקבל ולהירשם על פני התודעה. לתת לעולם לבוא אלינו - מחשבות ותחושות ולפגוש את אותה החוויה עם מבט רך, רחב, ללא הדיפה, דחייה, עוינות או טינה.

נשמע פשוט. לא כל כך. כי התודעה שלנו נודדת ובורחת שוב ושוב. והתרגול הוא בכל פעם ששמנו לב ש'הלכנו לאיבוד' לחזור אל המרכז, את הגוף אל ה'כאן ועכשיו'. ממש כמו הר יציב שפוגש את זרם החיים המשתנה באיזון ובשלווה. להסכים להיות בעמדה פתוחה ומקבלת למה שבא, ללא מאבק במחשבות ובתחושות ולא ניסיון לשלוט בהן, אלא רק מתבוננים בהם כביטוי של החיים. שום דבר הוא לא הפרעה, שגיאה ושם דבר הוא לא משהו שצריך להיאחז בו. פשוט להניח לדברים להיות כמו שהם מתוך הסכמה לפגוש את החיים באינטימיות.

זה אולי נראה פשטני מדי כדי לייצר שינוי. ולמען האמת, לא תקבלו אפקט מופלא לאחר כמה דקות של מדיטציה, לא תגיע לנירוונה וגם לא תהיו רגועים פתאום למשך כל היום. אבל סביר להניח שתרגישו קצת יותר טוב. רגועים יותר ועם תחושה שנוצר בכם אי קטן של שקט בתוך אוקיינוס של רעש תודעתי.

יתכן, כי תרגול זה ילמד אתכם להבחין מתי מחשבות אקראיות מסיתות את תשומת לבכם ומפצירות בכם ללכת לבדוק משהו בנייד או לדאוג לגבי העתיד או העבר. זוהי התחלה. התחלה טובה. התחלה חשובה.

אז מה עושים? מתרגלים כמה דקות כבר היום, כמה שאפשר מתי שאפשר. כמה דקות לעצמכם עם עצמכם. כן גם מחר וגם ביום לאחר מכן - ופתאום תפתחו כמה מיומנויות חדשות – למשל את היכולות לייצור מרווח בין המחשבות והדחפים לבין התגובה. האפשרות לייצר השהיה ומרווח נשימה היא בעלת ערך רב בהתמודדות עם חלק גדול מהאתגרים, בטח בימים סוערים כמו שאנו חווים. והחלק הטוב ביותר - זה באמת יכול לקרות מכמה דקות תרגול ביום.


היכולת לפעול ולהחזיר את השליטה על מחשבנו על רגשתנו הן מיומנויות חשובות במדעי האושר, גם בחיים האישיים וגם בעולם העבודה התזיזתי והעמוס. וכן יש פעולות רבות ופשוטות (לא תמיד קלות) שיכולות להיטיב את מצבנו האישי והארגוני, ומדיטציה היא רק אחת מהן.

אם אתם מרגישים שאתם צריכים חיזוק חיובי בימים אלו ומחפשים מסגרת למידה תומכת, שמציידת אוכם בכלים מנטאליים, רגשיים, פיסיים וחברתיים ומרחיבה את מרחב האושר האישי והארגוני, נספר לכם (שוב) שאנו פותחים את המחזור השלישי של האקדמיה לאושר ארגוני מיד לאחר סוכות ב- 5.10.21. יש עוד מקומות למי שרוצה להכיר את מחוללי האושר ולדעת להשתמש בהם בצורה יעילה יותר. מוזמנים להצטרף אלינו. למידע ולרישום. ואם אתם ממש ספומטאיניים, נספר לכם שממש היום, 19.10.21 בשעה 11:30, אנו מקיימים מפגש היכרות, בו נספר לכם כל מה שאתם צריכים לדעת ונענה על כל שאלה לגבי האקדמיה לאושר ארגוני. כל מה שצריך זה להתחבר השעה 11:30 ללינק הבא. להתראות.


147 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page