top of page
  • תמונת הסופר/תOren Appel

איך להצית אור ליותר משמונה ימים?

עודכן: 24 בינו׳ 2020

חג החנוכה, שבו מציינים את נס פח השמן שסיפק אור לשמונה ימים, הוא זמן טוב לזכור, שגם לנו יש אפשרות להצית אור בליבם של האנשים סביבנו בעזרת משוב חיובי, גם בלי לחכות לנס משמיים.

מחקר שפורסם במגזין העסקים פורבס מאשר את מה שכולנו כבר יודעים: משוב חיובי בעבודה גורם לעובדים להיות פחות לחוצים, יותר מאושרים ויותר פרודוקטיביים.במסגרת המחקר המשתתפים התבקשו לפתור בעיות. המשתתפים שקראו הצהרות חיוביות על התפקוד שלהם רגע לפני פתרון הבעיה היו יצירתיים יותר בגישה שלהם לפתרון הבעיה, הצליחו יותר בהגעה לפתרון (51% לעומת 19%) והיו לחוצים פחות מאשר משתתפים שלא קראו הצהרות אלו.

משוב חיובי אינו רק עניין של תחושה חיובית – לשבח השפעה מדידה על מגוון של ביצועים בעבודה: יצירתיות, פרודוקטיביות, חוסן, אמפתיה ועוד.


למה שבח (או כל תקשורת בינאישית חיובית) הופך אותנו לפרודוקטיביים יותר?

הפסיכולוגיה החיובית מראה לנו, כי רגשות חיוביים מרחיבים את המודעות, מאפשרים למוח שלנו לעבוד טוב יותר ומעודדים התנסות בפעולות חדשות ומגוונות. לאורך זמן תגובות אלו לרגש חיובי בונות רפרטואר התנהגותי רחב יותר, מיומנויות ומשאבים חדשים.

בנוסף, לכולנו יש צורך בסיסי שאחרים יראו ויכירו את הטוב שבנו. סוציולוגים טוענים, כי האופן שבו אחרים רואים אותנו הוא אחד הגורמים המעצבים של הזהות שלו. לכן, כאשר אנו משבחים מישהו אחר, זה מראה לו כי מישהו שם אליו לב, ומסוגל לראות את העבודה הטובה שהוא עושה ואת התכונות החיוביות שלו ובכך מחזקת את תפיסת המסוגלות העצמית ואת המוטיבציה.


אז מדוע שבח הוא נדיר במקומות העבודה?

אף על פי שמשוב חיובי היא דרך פשוטה ויעילה ליצור יותר אושר ופרודוקטיביות היא אחת מההתנהגויות שנעדרות ממקומות העבודה. מחקרים מראים כי 37% מהעובדים מדווחים כי העדר משוב חיובי והכרה בתרומתם היא סיבה העיקרית שגורמת להם לתחושת חוסר אושר במקום העבודה.

נכון, לא תמיד זה קל. במקומות עבודה רבים אין עדיין מסורת של משוב חיובי, ובחלקם יש אפילו תרבות חזקה של משוב שלילי. מנהלים רבים פיתחו אמונה כי שבח הוא טריוויאלי או לא יעיל, ויש כאלו שטוענים כי "אנחנו לא צריכים לשבח עובדים – הם רק עושים את עבודתם" או אחרים שטוענים "אם אני אגיד לו מילה טובה יעלה לו השתן לראש, הוא יפסיק לעבוד ויבקש עוד כסף".


איך עושים את זה?

משוב חיובי לא לוקח זמן ולא עולה כסף. כל אחד יכול לשבח כל אחד. כמובן שמומלץ שמנהלים ישבחו את העובדים, אך העובדים יכולים גם לשבח אחד את השני, לשבח את הבוס ואפילו לשבח לקוחות.

כאשר אתה משבח אדם אחר, אין צורך לעשות מזה הפקה גדולה. פשוט גש למישהו בשקט ותן לו משוב חיובי. אתה יכול לשלוח את המשוב החיובי בהודעת דואר אלקטרוני, ניתן לכתוב את זה על פתק, לשבח אנשים בפגישות מול הקולגות שלהם או במיליון דרכים אחרות.


במתן משוב הקפד כי המשוב יהיה אמיתי ובעל כוונה כנה, ספציפי ובעל משמעות. ניתן לשבח אדם על דברים שהוא עשה (עבודה או תוצאות) וניתן לשבח גם את האחר על מי שהוא (תכונות או מאפיינים).

הפוך זאת למנהג לספק לפחות משוב חיובי אחד במהלך יום עבודה. זה כבר יתניע אפקט ארגוני. חשוב לא לשכוח גם את כוחו של השבח בבית עם בני המשפחה והילדים ולא פחות חשוב גם את השבח לעצמנו. ומכאן זה בידיים שלך –בואו נהפוך את הדבר הקטן הזה שמחולל אפקט כל כך גדול לנס חנוכה. נס, שיכול להפיץ אור להרבה יותר משמונה ימים.

חג אורים שמח מצוות PLUS

17 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page