top of page
  • תמונת הסופר/תOren Appel

למה אשפזתי את עצמי

עודכן: 24 בינו׳ 2020

השבוע 'אשפזתי' את עצמי. לא בבית חולים, אלא בבית בריאות. יצאתי לריטריט (זמן הפסקה, לקיחת צעד אחורה כדי להתבונן על החיים מתוך מודעות). ריטריט של שבוע ימים בנושא שמחה - Awakening Joy - בהנחית המורה והסופר ג׳יימס בראז שקיימה עמותת תובנה.


ולמה? הלוא אם הייתי חולה ונאלץ לפנות לעצמי שבוע מהחיים לצורך טיפול רפואי כנראה כולכם הייתם מהנהנים במבט מבין ומלא אמפתיה וכלל לא היינו מתעכבים על השאלה הזאת. ואם בכזאת טריוויאליות יש לנו פנאי לטפל בחולי שלנו, מדוע לא להקדיש שבוע מחיינו לבריאות ולמילוי מצברי השמחה והאושר שלנו. וקח עשיתי, (עם הוקרת תודה להרבה אנשים שאיפשרו לי את פסק הזמן הזה).

בשבועות הקרובים אחלוק איתכם כמה תובנות מהריטריט, ששם דגש על טיפוח שמחה בחיי היום יום, ואספר לכם על חלק מהויטימנים התודעתיים, הפיזיים הרגשיים שהזנתי את עצמי בהם.

הריטריט, בענייני, מבוסס על שני עוגנים מרכזיים מעולם האושר: הדרך הנאותה לחיים אותה מציעה גישת הבודהיזם (דְהַרְמַה) ועולם הפסיכולוגיה החיובית. הדלאי לאמה טוען כי תכלית החיים היא חיפוש אחר אושר, כי כאשר אנו מוצאים אושר אמיתי כל האיכויות האחרות שלנו נוצצות באור בוהק יותר. ומהאושר הזה לא רק אנו מרוויחים, אלא כל הסביבה שלנו ואפילו העולם.

במהלך השבוע חיזקתי את שרירי האושר וטיפחתי איכויות מיטבית של ריכוז, שלווה, נדיבות, אהבה, הכרת תודה ושחרור. פתחתי כמה כיווצים בלב וגם תרגלתי פיתוח חוסן להתמודדות עם רגשות קשים ושליליות. חלק גדול מהתרגול הוא פשוט. אך פשוט אין משמעותו תמיד קל.


השלב הראשון בתרגול הוא לטפח את הקשר שלנו עם החיובי והטוב שבחיינו ושקיים בעולם. פעמים רבות במרוץ ולחץ החיים אנו מחמיצים את הטוב ולא מקדישים לו מספיק תשומת לב. קשר עם החיובי מעורר תחושה מתוקה של עילוי והתרחבות ומהווה דרך אפקטיבית לנטרול שליליות פחד ולחץ. המחקר מראה לנו שנדרשות בממוצע פי 3 חוויות חיוביות על מנת לנטל חוויה שלילית אחת.


אחת הדרכים הפשוטות להגביר תחושה חיובית היא להיות נוכחים בה. לשהות בה ולהבין לעומק איך זה נחווה בתודעה, בגוף ובלב. פעמים כל כך רבות בחיינו אנו מפספסים תחושות טובות כי אנו מפנים את המבט החוצה בניסיון להימנע מסכנות או להתמודד עם לחצים.

לראות את הכן ולפנות לו מקום דורש תרגול, כיוון שלרובינו יש ציפוי טפלון לחוויות חיוביות ודבק מגע לחוויות שליליות.

תרגול קצר מהריטריט שאני מציע לכם לשבוע הקרוב- כאשר אתם חווים רגש חיובי תישהו איתו 15 שניות. היו ערים לתחושה בגוף, לאיך זה מרגיש בלב ולמה עובר לכם בראש. עצרו לרגע ופנו לרגש החיובי מקום. האתגר לתרגל זאת 6 פעמים ביום. ואני בטוח שלכולכם יש 90 שניות בחייכם, ככל שהם עמוסים, לטפח את האושר שלכם. מעבר לתחושה החיובית שתרגול זה בוודאי יסב לכם, אתם עושים פעולה חשובה נוספת, אתם מפתחים הרגל מחשבתי ומרחיבים את הערוץ במוח של ראיית החיובי. נוירונים (תאי עצב מוחיים) שיורים ביחד, מתחברים ביחד, וכך נוצרת למידה חדשה במוח הגמיש שלנו.


יש לציין כי בתרגול החיוביות אין הכוונה להתעלם מהקושי והכאב שבחיינו. הם שם ויהיו שם, אבל חשוב לזכור שהם לא כל החוויה. לכן לא מדובר על רומנטיות שמנותקת מהמציאות, אלא הזמנה כנה לראות את מלוא החוויה ולתת מקום לחצי הכוס המלאה. חצי הכוס המלאה היא החלק היחיד שניתן לשתות ממנו ולהזין את עצמנו באנרגיה לסובב את גלגל החיים לכיוון הנכון.


בפיתחו של שבוע חדש אני מזמין אתכם לאמן את התודעה שלכם בראיית החיובי ולהתבונן על המציאות 6 פעמים ביום למשך 15 שניות דרך עדשת החיוביות, ולהרגיש איך זה להיות בטוב ובשמחה. אל תשכחו ליהנות מהתרגול.

46 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page